Tercüme Akademi

Edit Content
Dil Bilgisi, Dil Öğrenimi

Dil Öğrenmek İçin Başarılı Olmanın 4 Etkili Yolu

Posted on
by

Yeni bir dil öğrenmek, yeni bir dünyanın kapılarını aralar. İşte yeni bir dil öğrenmek için ihtiyacınız olan bazı ipuçları. Dil öğrenirken sadece derslere katılmak harika bir adımdır, ancak bu yeterli değildir. Dil öğrenme taktikleriyle ne kadar ilerleyebileceğinizi biliyor musunuz? Ancak, bu konuda sabır ve çaba gereklidir. Bir beceriyi ustalaşmak için çaba sarf etmeniz gerektiğini unutmayın. “Ne kadar ekmek o kadar köfte.”

İpucu 1: Günlük Kelime Listesi Oluşturun:

Derslere maruz kaldığınızda duyduğunuz kelimelerin kalıcı olacağını düşünebilirsiniz. Ne yazık ki, bilgi yükü o kadar büyük hale gelir ki sadece belleğinize güvenmek imkansız hale gelir. İşte burada yazma devreye girer. Yazmak, öğrendiklerimizi daha kalıcı hale getirebilir, ingilizce kelime listesi tutmak da bunu pratiğe dökmek için harika bir yoldur. Ve daha da iyisi ne olabilir? Bu kelime listelerini kullanmak! Kelime listenizi kullanarak yeni kelimeleri kategorize edebilir ve anlamlarıyla eşleştirebilirsiniz. Böylece beyniniz her birini ayrı işleyecektir. Başlamak için bu not alma tekniklerinden faydalanabilir veya hepsini bir arada kullanabilirsiniz. Öğrendiğiniz ingilizce kelimeleri günün sonunda günlüğünüze eklemeyi unutmayın. Kelimelerinizi alfabetik sırayla yazarak kendi sözlüğünüzü oluşturabilirsiniz. Mümkünse, her gece yatmadan önce kelime günlüğünüzü baştan sona okuyun. Eğer mümkünse, kelimelerle ilgili küçük görseller veya çizimler ekleyin. Bu ve benzeri yöntemleri kullanarak, bu kelimeleri zihninizin en derin köşelerine göndereceksiniz. Ve hatta yıllar sonra bile, bu kelimeler her zaman belleğinizin en derin yerinde bir yer bulacaktır.

İpucu 2: Dinleyerek Öğrenin:

Dinleyerek öğrenmenin en önemli ipuçlarından biri olduğunu unutmayın. Evet, çocukluğunuzu hatırlayın. Yabancı dilde özellikle de ingilizce çizgi filmleri izlediğinizde veya bir şarkıyı dinlediğinizde, 2 veya 3 kez sonra şarkı sözlerini hatırlayabiliyordunuz. Bu konuda henüz çok büyüdüğünüzü düşünmüyorum. Bir dizi veya film izlemek, bir şarkı dinlemek veya hatta bir oyun oynamak dil gelişiminize katkıda bulunabilir. Örneğin, toplu taşımada veya okula giderken kulaklıklarınızı yanınıza alabilirsiniz.  Bir podcast seçin ve dinlemeye başlayın. Ancak bir podcast seçerken lütfen bu 2 noktaya dikkat edin:
· Sıkılmak istemezsiniz, değil mi? Bu nedenle kendi ilgi alanlarınızdan, hobilerinizden veya merak ettiğiniz konulardan bir podcast seçtiğinizden emin olun.
· İkinci olarak, seçtiğiniz podcast ingilizce dil seviyenize uygun olmalıdır. Hiçbir şey anlamadığınız bir podcast’i dinlemek, dinlemeyi sıkıcı hale getirebilir.

İpucu 3: Ayna Karşısında Konuşun, Konuşun ve Konuşun:

Biraz çılgınca gelebilir, ama hayır. Yeni bir dil öğrenmek için çok pratik yapmak gerekir. Belki de pratiğiniz için bir ortamınız yoktur veya kendinizi geliştirmeden insanlarla konuşmaktan utangaç olabilirsiniz. O zaman ihtiyacınız olan iki şey: bir oda ve bir ayna. Ayna karşısına geçin ve konu ne olursa olsun bir şeyler söyleyin.
Dakikalarca… Saatlerce… Bir süre sonra kendinizde bir değişiklik görmeye başladığınızda, ne kadar mutlu olacağınızı düşünün. Ve asla pes etmeyin.
Ve…


İpucu 4: Kendi Diline Çevirme:

Şu anki son ipucumuz. Konuşurken, kendi dilinize çevirmeye çalışmayın. Evet, bu başta çok zor gibi görünebilir, ancak pratik yaptıkça alışacaksınız. Kendi dilinize çevirmek doğru bir davranış değildir çünkü her dilin kültürü ve yapısı tamamen farklıdır. Sizin kültürünüzde normal olan, hedef dilde saçma olabilir. Bu nedenle kendi dilinize çevirmemelisiniz. Size oldukça saçma gelebilecek bir örnek vereyim. Örneğin, ana diliniz Türkçe ise ve “Çay Ocağı” ifadesini İngilizce’ye çevirmeye çalışıyorsunuz gibi düşünelim. Eğer bunu “Tea January” olarak çevirirseniz, çok saçma olur değil mi? Çünkü bu dilde böyle bir kullanım yok. “Çay Ocağı” dediğinizde, çayın içilebileceği bir kafe anlamına gelir. “Tea January” dediğinizde, karşı taraf bu ifadeyi anlamaz. Bu nedenle kendi dilinize çevirmeyin.
Kendinize iki, üç, dört ay verin… Ve bu süreçte çok çalışın. Sonuçlardan mutlu olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.